25ZLS820MEFC10X20 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
25ZLS820MEFC10X20
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 820uF - 20% - 25VDC - 10mm dia x 20mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The 25ZLS820MEFC10X20 is part of the ZLS series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 820uF 25VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 6000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 20mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 25ZLS820MEFC10X20
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
25ZLS820MEFC10X20
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Capacitance Value:
820 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 20 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
25 VDC