100ZLH120MEFC10X23
Rubycon AmericaAluminum Electrolytic - Radial - 120uF - 20% - 100VDC - 10mm dia x 23mm - -40 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 100ZLH120MEFC10X23 is part of the ZLH series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 120uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 10000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 23mm and temperature of operation is from -40 to 105°C