25ZLS820MEFC10X20
Rubycon AmericaAluminum Electrolytic - Radial - 820uF - 20% - 25VDC - 10mm dia x 20mm - -40 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 25ZLS820MEFC10X20 is part of the ZLS series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 820uF 25VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 6000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 20mm and temperature of operation is from -40 to 105°C