10ZLH680MEFC8X11.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
10ZLH680MEFC8X11.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 680uF - 20% - 10VDC - 8mm dia x 11.5mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The 10ZLH680MEFC8X11.5 is part of the ZLH series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 680uF 10VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 8000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 11.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 10ZLH680MEFC8X115
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
10ZLH680MEFC8X11.5
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
2000
Capacitance Value:
680 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
8 x 11.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
10 VDC