100ZLH120MEFC10X23 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100ZLH120MEFC10X23
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 120uF - 20% - 100VDC - 10mm dia x 23mm - -40 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 100ZLH120MEFC10X23 is part of the ZLH series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 120uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 10000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 23mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 100ZLH120MEFC10X23
Part No:
100ZLH120MEFC10X23
COO:
JP
Capacitance Value:
120 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 23 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
100 VDC