100YXF47MEFC10X16 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100YXF47MEFC10X16
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 47uF - 20% - 100VDC - 10mm dia x 16mm - -40 to 105°C ...
Request Programming Quote
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The 100YXF47MEFC10X16 is part of the YXF series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 47uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 16mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 100YXF47MEFC10X16
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
100YXF47MEFC10X16
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 16 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
100 VDC