100YXJ47M8X16 by rubycon america
100YXJ47M8X16
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 47uF - 20% - 100VDC - 8mm dia x 16mm - -40 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 100YXJ47M8X16 is part of the YXJ series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 47uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 7000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 16mm and temperature of operation is from -40 to 105°C