100ZLH150MEFC12.5X20 by rubycon america
100ZLH150MEFC12.5X20
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 150uF - 20% - 100VDC - 12.5mm dia x 20mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The 100ZLH150MEFC12.5X20 is part of the ZLH series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 150uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 10000 hour lifetime. Size is 12.5mm dia x 20mm and temperature of operation is from -40 to 105°C