100USG4700MEFCSN35X40 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100USG4700MEFCSN35X40
Rubycon America
Aluminum Electrolytic Capacitor - 4700 µF - ±20% Tolerance - 100 V - 3000 Hrs @ 85°C - Polar - Radial, Can, Snap-In - Through Hole.
DESCRIPTION
The 100USG4700MEFCSN35X40 is aluminum electrolytic capacitor with dimensions: 1.378" Dia (35.00mm) x 1.654" (42.00mm). Operating temperature range is from -40°C to 85°C.