100USG2200MEFCSN30X30 by rubycon america
100USG2200MEFCSN30X30
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 2200uF - 20% - 100VDC - 30mm dia x 30mm - -40 to 85°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The 100USG2200MEFCSN30X30 is part of the USG series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 2200uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Snap leads. It has a tolerance of ±20% and a 3000 hour lifetime. Size is 30mm dia x 30mm and temperature of operation is from -40 to 85°C