100PX220MEFC12.5X20 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100PX220MEFC12.5X20
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 220uF - 20% - 100VDC - 12.5mm dia x 20mm - -55 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 100PX220MEFC12.5X20 is part of the PX series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 220uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 12.5mm dia x 20mm and temperature of operation is from -55 to 105°C
Search Keywords: 100PX220MEFC125X20
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
100PX220MEFC12.5X20
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1000
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
12.5 x 20 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
100 VDC