100ZLH220MEFC12.5X25 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100ZLH220MEFC12.5X25
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 220uF - 20% - 100VDC - 12.5mm dia x 25mm - -40 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 100ZLH220MEFC12.5X25 is part of the ZLH series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 220uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 10000 hour lifetime. Size is 12.5mm dia x 25mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 100ZLH220MEFC125X25
Part No:
100ZLH220MEFC12.5X25
COO:
ID
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
12.5 x 25 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
100 VDC