100YXJ100M10X20 by rubycon america
100YXJ100M10X20
DESCRIPTION
The 100YXJ100M10X20 is part of the YXJ series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 100uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 10000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 20mm and temperature of operation is from -40 to 105°C