100SGV47M12.5X13.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100SGV47M12.5X13.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 47uF - 20% - 100VDC - 12.5mm dia x 13.5mm - -40 to 105°C ...
DESCRIPTION
The 100SGV47M12.5X13.5 is part of the SGV series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 47uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 12.5mm dia x 13.5mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 100SGV47M125X135
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
100SGV47M12.5X13.5
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1800
Capacitance Value:
47 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
12.5 x 13.5 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
100 VDC