100SEV33M10X10.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100SEV33M10X10.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - SMD - 33uF - 20% - 100VDC - 10mm dia x 10.5mm - -40 to 85°C ...
DESCRIPTION
The 100SEV33M10X10.5 is part of the SEV series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 33uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with SMD leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 10mm dia x 10.5mm and temperature of operation is from -40 to 85°C
Search Keywords: 100SEV33M10X105
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
100SEV33M10X10.5
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
500
Capacitance Value:
33 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
10 x 10.5 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
100 VDC