100MXG820MEFCSN22X25 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
100MXG820MEFCSN22X25
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 820uF - 20% - 100VDC - 22mm dia x 25mm - -40 to 105°C ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The 100MXG820MEFCSN22X25 is part of the MXG series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 820uF 100VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Snap leads. It has a tolerance of ±20% and a 3000 hour lifetime. Size is 22mm dia x 25mm and temperature of operation is from -40 to 105°C
Search Keywords: 100MXG820MEFCSN22X25
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Rubycon America
Part No:
100MXG820MEFCSN22X25
Unit of Measure:
Per Each
COO:
ID
ECCN:
EAR99
200
Capacitance Value:
820 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
22 x 25 mm
Termination Style:
Snap-In
Voltage:
100 VDC