SM104031005FE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
SM104031005FE
Ohmite
Res Thick Film 10M Ohm 1% 1.5W A±25/A±50ppm/A°C Epoxy RDL ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The OHMITE part SM104031005FE is a through-hole resistor with a resistance value of 10M Ohm and a 1% tolerance. It is designed with a robust thick film construction and can handle a power rating of 1.5W. The resistor offers a temperature coefficient of ±25/±50ppm/°C, making it highly reliable and stable in various operating conditions. It features an epoxy resin protective coating (RDL) that adds durability and protects against environmental factors. The SM104031005FE is suitable for a wide range of applications requiring high precision resistance and excellent thermal stability.
Search Keywords: SM104031005FE
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Ohmite
Part No:
SM104031005FE
Unit of Measure:
Per Each
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Termination Style:
Radial
Power Rating:
1.5 W
Resistance Value:
10 MOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±25,±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 110 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
27.43 x 2.54 x 8.64 mm
Terminal Pitch:
22.86 mm