MCS1632R015FER by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MCS1632R015FER
Ohmite
Res Metal Alloy 1206 0.015 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Pad SMD T/R ...
DESCRIPTION
The OHMITE part MCS1632R015FER is a high-quality resistor in a 1206 surface mount package, featuring a resistance of 0.015 ohms with a tolerance of 1%. This resistor is rated for 1 watt power and has a temperature coefficient of ±50ppm/°C. It is constructed from a precision metal alloy for reliable and accurate performance. Perfect for a wide range of electronic applications, this resistor is supplied on tape and reel for easy handling and storage.
Search Keywords: MCS1632R015FER
Part No:
MCS1632R015FER
Resistance Value:
15 mOhm
Power Rating:
1 W
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C