MCS1632R010FER by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
MCS1632R010FER
Ohmite
Res Metal Alloy 1206 0.01 Ohm 1% 1W ±50ppm/°C Pad SMD T/R ...
DESCRIPTION
The OHMITE MCS1632R010FER is a surface mount resistor characterized by its precision and high performance. This metal alloy resistor offers a resistance of 0.01 Ohm with a tight tolerance of ±1%. The 1W power rating and low temperature coefficient of ±50ppm/°C make it ideal for applications requiring stability and accuracy. This resistor comes in a 1206 package size and features solder pads for easy installation on a printed circuit board.
Search Keywords: MCS1632R010FER
Part No:
MCS1632R010FER
Resistance Value:
10 MOhm
Power Rating:
1 W
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C