L25J50RE by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
L25J50RE
Ohmite
Res Wirewound 50 Ohm 5% 25W ±260ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The OHMITE L25J50RE is a high-quality and reliable wirewound resistor designed for various applications. With a resistance of 50 Ohms and a tolerance of 5%, this resistor provides precise and accurate performance. It can handle a power rating of 25W and features a low temperature coefficient of ±260ppm/°C, ensuring stability even in challenging environmental conditions. The resistor is constructed with a durable vitreous enamel coating and features an RDL lug bolt-on connection for easy and secure installation. Trust the OHMITE L25J50RE to deliver exceptional performance and durability in your electrical circuits.
Search Keywords: L25J50RE
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Ohmite
Part No:
L25J50RE
Unit of Measure:
Per Each
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
25 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
50 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C