L25J1K0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
L25J1K0E
Ohmite
Res Wirewound 1K Ohm 5% 25W ±260ppm/°C Vitreous Enamel RDL Lug Bolt-On ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
The OHMITE L25J1K0E is a reliable and high-quality wirewound resistor with a resistance value of 1K Ohm and a tolerance of 5%. It is designed for use in various electronic and electrical applications where high power dissipation is required. With a power rating of 25W and a temperature coefficient of ±260ppm/°C, this resistor offers precise and stable performance. It features a durable vitreous enamel coating, ensuring excellent insulation and protection against moisture and contaminants. The RDL lug bolt-on style allows for easy and secure mounting in a variety of assemblies. Trust the OHMITE L25J1K0E for your resistor needs, as it guarantees exceptional reliability and performance.
Search Keywords: L25J1K0E
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Ohmite
Part No:
L25J1K0E
Unit of Measure:
Per Each
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
25 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C