SPPB512300 by alps electric
Image is representational - see mfr. specs
SPPB512300
Alps Electric
Switch Detector N.O. SPST Plunger PC Pins 0.1A 30VDC Thru-Hole Bulk
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
Request Programming Quote
DESCRIPTION
Search Keywords: SPPB512300
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Alps Electric
Part No:
SPPB512300
Unit of Measure:
Per Each
COO:
CN
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
BULK
Pole Throw Configuration:
SPST
Actuator Style:
Plunger
Total Travel:
6.1 mm
Operating Force:
0.35 N
Maximum Current Rating:
0.1@30VDC A
Mounting:
Through Hole
Terminal Type:
PC Pins
Electrical Life:
50000 Cycles
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Body Orientation:
Straight
IN STOCK: 2
Ships today, if you order in
Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 100